Obec Nová Sídla

Přejít na obsah
Obec Nová Sídla
Obecní úřad
SDH Nová Sídla
Kontakt
OBECNÍ ÚŘAD 
Nová Sídla 78
570 01 Litomyšl
 
e-mail: novasidla@email.cz
 
telefon: 734 535 591
(starosta)
 
telefon:  734 638 902
(místostarostka)
 
Úřední hodiny pro veřejnost
pondělí
od 18°° do  20°° hodin

Představujeme autora

 

               

 

 

    Ilona Borská  -  česká spisovatelka:

Proslavily ji především knihy pro mládež a životopisné příběhy z oblasti literatury faktu.  Značnou část próz Ilony Borské pro dospělé čtenáře tvoří biografie autentických postav, byť si nevybírala nejzvučnější jména, ale výjimečné osobnosti. Životopis spisovatelky si přečtěte    zde

Od autorky si můžete v knihovně vypůjčit tyto knihy:

Troufalý autor osud     Román o výjimečném osudu neobyčejného českého učitele. František Hodík pocházel z početné rodiny, šel do učení a pak při práci navštěvoval večerní školu, aby získal maturitu a splnil si velký sen - stal se učitelem. V románu vypráví autorka o nelehkém postavení českého učitele v pohraniční oblasti i o bídě učitelského povolání. Po okupaci Československa se dostává do jihočeských Bernartic, kde se seznamuje s rodinou Di Lottiů, kteří se objevují v autorčině románu Doktorka z domu Trubačů. Koncem války ho stihne stejný osud - poslední den války je společně s Di Lottiovými zastřelen. Autorka ale sleduje i hrátky osudu s oběma rodinami, jejich propojení i osudy do dnešních dnů.

Doktorka z domu trubačů      Skutečný příběh české doktorky Vlasty Kálalové-Di Lottiové. Autorka líčí její touhu po pomáhání a poznávání. Ve dvacátých letech se vypravila do Bagrádu, kde chtěla zřídit československou nemocnici, kam by lékaři z Československa jezdili získávat zkušenosti. Dosáhne toho, dokonce tam získá přátele a založí vlastní rodinu. Vrací se do Čech, kde se jí tragicky změní život, ale i tak je dále cílevědomá a ochotná pomoci tam, kde je třeba. 

 

Kdo zachránil jeden život     Životopisný román o MUDr. Františku Hamzovi, zakladateli dětské léčebny Prof. MUDr. František Hamza, lékař a spisovatel, se narodil v Kletečné 6. března 1868 jako syn mlynáře. Vystudoval nižší gymnázium v Pelhřimově, poté vyšší gymnázium v Německém (Havlíčkově) Brodě a po gymnazijních studiích odešel na lékařskou fakultu v Praze. V roce 1897 promoval a jako praktický lékař odešel do Luže pod Košumberkem. Z vlastních prostředků založil ústav pro skrofulózní a tuberkulózní děti. Tento ústav byl v Rakousku Uhersku jedinečný, Hamza zde dokázal spojit různé praktiky z jiných světových léčeben. 

Poutník pod hvězdami - příběh Josefa Čapka, jak vyrůstal se sestrou v rodině, kde maminkou protěžovaný byl bratr Karel. Jak se na svět koukal jinýma ačima než ostatní všímal si jiných věcí a sám byl považován za trochu divného. Zlom nastal, když začal malovat. V mnoha kruzích byl uznávaný, ale pořád se sám podceňoval a zůstával ve stínu bratra Karla. Hezkým vyprávěním jsme dovedeni až na smutný konec jeho života.

 

Zdroj informací: www.databazeknih.cz

Aktuality z obce

9. prosince 2017

Informuje občany, že od pondělí 11. prosince 2017 bude zahájen prodej palivového...

26. listopadu 2017

Informujeme občany, že od neděle 10. prosince 2017 platí nové jízdní řády...

23. listopadu 2017

Obec Nová Sídla zve všechny malé i velké na Mikulášskou besídku, která se koná v...

27. října 2017

Od pondělí 30.10.2017 se mění výpůjční doba obecní  knihovny na zimní, to...

22. října 2017

Výsledky voleb do Poslanecké sněnovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 20. a 21....
Zpravodaj obce
Anketa
Líbí se Vám nový Zpravodaj obce Nová Sídla a Sedlíšťka?
Ano, líbí
Ano, líbí
hlasů: 10
Spíše ano
Spíše ano
hlasů: 1
Spíše ne
Spíše ne
hlasů: 0
Ne, nelíbí
Ne, nelíbí
hlasů: 0
Zpravodaj jsem nečetl / nečetla
Zpravodaj jsem nečetl / nečetla
hlasů: 0
Počet hlasujících: 11
Jsem robot:
Napište číslici devět:
Doporučujeme
GObec mapový server
Redakční systém MaRS 2.2 © regrafika ▪ design 2015 © Studio DAMI ▪ Prohlášení o přístupnosti