Obec Nová Sídla

Přejít na obsah

O knihovně

Z historie založení knihovny (informace čerpány z Pamětní knihy obce Sedlištěk):

Podle historických pramenů je první zmínka o knihovně v naší obci  spojena s Hospodářskou besedou, což byl spolek působící ve sdružené obci Sedlišťky -  Nová Sídla.  Hospodářská beseda byla ustavena 2. února 1905. V době založení měla 27 řádných členů.  Kromě podpory hospodaření svých členů (společné pořizování zemědělských strojů, pojišťovací fond, hromadné nákupy osiva, hnojiv apod.) podporoval tento spolek také kulturní život. Odebíral tiskoviny jako Matici lidu, Libuši, Zemědělské zprávy, Milotického hospodáře, Jitřenku, Hasičské rozhledy, Národního hospodáře. Spolek zakoupil knihu Rozkvět života spolkového. Besedě do správy byla dána kočovní knihovna o 80ti svazcích. Odkud knihy pocházely a kde se knihovna tehdy nacházela není bohužel v historických pramenech uvedeno. V roce 1913 měla besední knihovna  46 vázaných a 90 nevázaných knih.   V roce 1923 věnovala Hospodářská beseda svoji knihovnu obci. V roce 1926 měla obecní knihovna 224 svazky, evidovala 42 čtenářů a výpůjček bylo 391.

 

Ze současnosti naší knihovny:

Na začátku roku 2015 byl proveden průzkum zájmu obyvatel o služby knihovny, anketní lístek si můžete prohlédnout zde. Na výsledky se můžete podívat  zde. Vybavení knihovny bylo na začátku března 2015 doplněno o nové záclony, ubrusy, nábytek.  V říjnu 2015 byla knihovna vymalována. Knihy jsou uspořádány a přehledně označeny pro lepší orientaci čtenářů. Všechny vlastní knihy jsou v seznamu titulů v počítači, což umožňuje jak rychlé vyhledání konkrétního titulu, tak i vyhledávání knih podle žánrů nebo autorů.  Vlastní knižní fond čítá 559 knižních svazků z oblasti beletrie, naučné literatury a knih pro děti a mládež. Kromě toho jsou k dispozici také výměnné soubory knih od městské knihovny v Litomyšli, celkem je to dalších cca 500 knih. Výměnné soubory se několikrát za rok obměňují vždy podle zájmu a poptávky čtenářů.  V knihovně je k dispozici několik titulů časopisů (starší ročníky např. Náš domoc, Receptář, Zahrádkář). Knihovna je vybavena počítačem s tiskárnou a Wifi. V srpnu 2018 proběhla revize knižního fondu, kterou provedly pracovnice nadřízené Městské knihovny Litomyšl. Bylo vyřazeno 309 knih, které byly poškozené nebo se již dlouhou dobu nepůjčovaly.  Ke konci roku 2019 měla knihovna 50 registrovaných čtenářů a za kalendářní rok se uskutečnilo 960 výpůjček. 

Od 12.3.2020 do 26.4.2020 byla knihovna nuceně uzavřena v souladu se souborem opatření vyhlášených vládou ČR kvůli světové pandemii koronaviru. Návštěvy čtenářů v knihovně byly vládou zakázány a po dobu trvání mimořádného stavu fungovala alespoň bezkontaktní donášková služba. 

 

Aktuality z obce

29. listopadu 2020

...

28. listopadu 2020

Od 13. prosince 2020 platí nové jízdní řád na lince číslo 700813 - jízdní řád...

27. listopadu 2020

...

19. listopadu 2020

...

14. listopadu 2020

...
Zpravodaj obce
Anketa
Jaký způsob předávání aktualních informací občanům Vám nejvíce vyhovuje?
(lze vybrat více odpovědí)
nástěnky
nástěnky
hlasů: 3
webové stránky - aktuality
webové stránky - aktuality
hlasů: 11
místní rozhlas
místní rozhlas
hlasů: 11
sociální sítě - facebook, ...
sociální sítě - facebook, ...
hlasů: 10
sms zprávy
sms zprávy
hlasů: 5
email
email
hlasů: 7
jiný
jiný
hlasů: 1
Počet hlasujících: 23
Jsem robot:
Napište číslici devět:
Doporučujeme
GObec mapový server
Redakční systém MaRS 2.2 © regrafika ▪ design 2015 © Studio DAMI ▪ Prohlášení o přístupnosti