Obec Nová Sídla

Přejít na obsah

Akce knihovny

Beseda s pedikérkou

V úterý 5. března 2024 od 17 hodin se konala na sále v hasičárně beseda s pedikérkou paní Eliškou Kopeckou na téma "Péče o nohy v každném věku".  Promítalo se  zajímavé video a paní Kopecká nás seznámila s různými zákroky, které mohou hodně pomoci s potížemi zejména u nehtů. Počet účastníků besedy byl celkem pouze 7, tím pádem bylo hodně prostoru na naše dotazy. Děkujeme paní Kopecké, že si na nás udělala čas.  Letáček na akci je   zde

 

 

Burza knih

V září a v říjnu 2023 probíhala v naší knihovně "BURZA KNIH". O akci byli informováni všichni občané letáčkem vhozeným do schránky. Akce nabídla možnost zbavit se nepotřebných knih, které doma jenom zabírají místo. Každý si také mohl z burzy odnést cokoli z toho, co již donesli ostatní. Na burzu přineslo knihy jen cca 5 občanů a celkem se sešlo kolem 50 knih. Rozebrány byly některé knihy pro děti, o knihy pro dospělé téměř žádný zájem nebyl. Z tohoto důvodu byly knihy věnovány do sbírky pořádané obcí pro Diakonii Broumov. 

 

 

Zájezd do divadla 2023

V sobotu 11. března 2023 se konal zájezd do Východočeského divadla Pardubice na muzikálové představení "MAKROPULOS musical". Zájezdu se zúčastnilo celkem 30 přátel divadla. Našimi hosty byly již tradičně knihovnice z patronátní Městské knihovny v Litomyšli a kvůli malému zájmu v naší obci jsme počet doplnili také účastníky z okolních obcí.  Premiéra muzikálu ve VčD byla 22. října 2022. Vynikající byly herecké výkony   Petry Janečkové, Martina Mejzlíka, Ladislava Špinera, Josefa Pejchala, Tomáše Lněničky, Zdeňka Rumpíka a řady dalších.  

 (informace o představení a fotografie jsou ze stránky www.vcd.cz/inscenace/makropulos-musical)

                

 

Kurzy trénování paměti

V září 2020 jsme navázali na jarní kurzy trénování paměti s lektorkou paní Lenkou Macků. První lekce proběhla v březnu a další čtyři po nucené covidové přestávce pak v září.  Na kurzech jsme se zábavnou formou naučili, že zlepšovat paměť je možné v každém věku. 

 

Zájezd do divadla 2020 

V sobotu 1. února 2020 se konal zájezd do Východočeského divadla Pardubice na představení "Zamilovaný Shakespeare". Předlohou k divadelní hře byl Oscary ověnčený film  natočený podle výtečného scénáře Toma Stopparda a Marca Normana. Pro divadlo zpracoval Lee Hall. Děj je z větší části smyšlen, přesto je založen na osudech reálných dramatiků, herců i divadelních producentů, nechybí ani královna Alžběta I. Premiéra hry ve VčD byla 13. října 2018. V hlavních rolích excelují Josef Láska jako Will a Jana Ondrušková jako Viola. Dále hráli Josef Pejchal, Petr Dohnal, Ladislav Špiner, Jiří Kalužný, Zdeněk Rumpík a další.  

(informace o představení jsou ze stránky www.vcd.cz/inscenace/zamilovany-shakespeare)

 

         

 

 

Beseda o komunální heraldice

V sobotu 9. listopadu 2019 k nám na pozvání obce zavítal heraldik pan Miroslav Pavlů a představil návrhy obecního znaku, vlajky naší obce a praporu pro sbor dobrovolných hasičů, které vypracoval. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o komunální heraldice obecně a zejména o symbolice zpracovaných návrhů. Pan Miroslav Pavlů je jedním z nejuznávanějších heraldiků v ČR a  díky němu jsme nahlédli do oblasti, která byla pro většinu z nás zatím neznámá. 

Erb rodu Valdštejnů (jedni z vlastníků obce Sedlíšťka):                  

 

Zájezd do divadla 2019

Zájezd do Východočeského divadla Pardubice na představení "Z postele do postele" se konal v pátek 15. března 2019. Zájezdu se zúčastnilo celkem 40 přátel divadla především z naší obce a s nimi i několik hostů z patronátní Městské knihovny Litomyšl. Hra měla premiéru 21. října 2017 v Městském divadle. V originálu se tato hra jmenuje Bedroom Farce, doslova Postelová fraška, což je také termín z žánrové typologie, označující komedii, v níž má řada situací ohnisko právě v posteli. Často se v ní odehrává něco úplně jiného, než by se dalo či chtělo očekávat. Účastníci této „postelové frašky“ mají co dělat, aby v závěru těžké sobotní noci obhájili svou postel k účelu prvotnímu.  

(informace o představení jsou ze stránky www.vcd.cz/inscenace/z-postele-do-postele)

 

               

 

Beseda se spisovatelkou Kamilou Skopovou

Ve čtvrtek 20. září 2018 nás navštívila spisovatelka, výtvarnice a folkloristka paní Kamila Skopová. Dovezla svoje knihy, přečetla z nich ukázky a vyprávěla nám o českých lidových tradicích. Do knihovny byly zakoupeny 4 její knihy, které jsou nyní nabízeny k vypůjčení.  Více informací o spisovatelce a její tvorbě najdete  zde.

                                              

 

 

Zájezd do divadla 2018                          

Zájezd do Východočeského divadla Pardubice na představení "Kráska a zvíře" se konal v sobotu 24. února 2018. Zájezdu se zúčastnilo 26 místních účastníků a 8 hostů z patronátní Městské knihovny Litomyšl. Počasí bylo mrazivé ale nálada nikoli. Naopak, divadelní zpracování klasické pohádky Františka Hrubína o dobru, zlu a síle lásky, bylo velkolepou podívanou. Do Východočeského divadla v Pardubicích se Kráska a zvíře vrátila po 34 letech. Nové zpracování mělo premiéru 11. a 12. června 2016 na vyhlídce hradu Kunětická Hora. Do hlavních rolí režisér Petr Novotný obsadil mladou dvojici Veroniku Mackovou a Josefa Lásku. 

(informace o představení jsou ze stránky www.vcd.cz/inscenace/kraska-a-zvire-2016)

 

         

 

Zájezd do divadla 2017

V sobotu 22. dubna 2017 se konal zájezd do pardubického divadla. Zájezdu se zúčastnilo 20 přátel divadla z obou částí naší obce, převážně z řad čtenářů knihovny. Dopravu autobusem tam i zpět zaplatila účastníkům obec ze svého rozpočtu  - děkujeme!!!   Představení komedie "Jistě, pane ministře" nás dobře pobavilo a příjemným bonusem bylo ještě hostování známého pražského herce Petra Kostky v jedné z hlavních rolí.   Kultovní televizní komediální seriál z politického prostředí napsala dvojice anglických scénáristů Jonathan Lynn a Antony Jay, pro česká jeviště ho zdramatizovala Kristina Žantovská.

(informace o představení jsou ze stránky www.vcd.cz/inscenace/jiste-pane-ministre)
Milan Němec, Petr Dohnal a Petr Kostka, foto Josef Vostárek
Milan Němec, Petr Dohnal a Petr Kostka

 

Zájezd do divadla 2016

V pátek 6. května 2016 se uskutečnil zájezd do Východočeského divadla Pardubice na muzikál "Zpívání v dešti".  Zájezdu se zúčastnilo 28 přátel divadla. Představení bylo inspirováno filmovou muzikálovou komedií "Singin in the Rain" z roku 1952, jejíž divadelní verze vznikla v roce 1982. V České republice měla svou premiéru v roce 1999 v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Pardubické divadlo uvedlo muzikál v premiéře 31.3.2012 v režii Petra Novotného. V podání známých herců Josefa Pejchala, Martiny Sikorové, Jana Musila, Petry Janečkové a dalších jsme slyšeli slavné muzikálové melodie, viděli  skvělá stepařská a taneční čísla a pobavili se příběhem z hollywoodských filmových ateliérů, odehrávajícím se ve 20. letech minulého století v době, kdy vznikal zvukový film.

Výtěžek ze vstupného divadlo věnovalo na úhradu léčebného pobytu zdravotně postižené holčičky Eričky v lázních Klimkovice - jednalo se o benefiční představení Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. 

       

(informace o představení jsou ze stránky www.vcd.cz/inscenace/zpivani-v-desti)

 

Cestovatelská beseda s panem Václavem Sedláčkem

V pátek 17. 4. 2015 nás navštívil pan Václav Sedláček se svým programem "ze Sedlišť až na konec světa". Promítal fotografie a vyprávěl o svém putování po národních parcích Chile a Argentiny.  Beseda nám přiblížila přírodní krásy i životní podmínky obyvatel těchto jihoamerických zemí na několika stovkách fotografií.  Účastníkem výpravy byl také rodák ze Sedlíštěk pan Jindřich Bulva.  Dále pan Sedláček jako "bonus" pozorným posluchačům promítl ještě 100 fotografií z výstupu na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc.  Už se těšíme na příští besedu o Nepálu, kterou nám pan Sedláček přislíbil.

 

 

Aktuality z obce

7. července 2024

https://edoklady.gov.cz/   ...

13. června 2024

Veřejná vyhláška - oznámení opatření obecné povahy - stanovení přechodné úpravy...

11. června 2024

Volby do Evropského parlamentu konané na území České republiky ve dnech...

7. června 2024

Informujeme o plánovaném leteckém ošetření zemědělských ploch v našich...

11. května 2024

https://svitavsky.denik.cz/z_regionu/anketa-majky-svitavsko-2024.html     ...
Zpravodaj obce
Anketa
Jaký způsob předávání aktualních informací občanům Vám nejvíce vyhovuje?
(lze vybrat více odpovědí)
nástěnky
nástěnky
hlasů: 5
webové stránky - aktuality
webové stránky - aktuality
hlasů: 24
místní rozhlas
místní rozhlas
hlasů: 19
sociální sítě - facebook, ...
sociální sítě - facebook, ...
hlasů: 23
sms zprávy
sms zprávy
hlasů: 19
email
email
hlasů: 9
jiný
jiný
hlasů: 2
Počet hlasujících: 57
Jsem robot:
Napište číslici devět:
Doporučujeme
GObec mapový server
Redakční systém MaRS 2.2 © regrafika ▪ design 2015 © Studio DAMI ▪ Prohlášení o přístupnosti